We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips 13BDL4150IW Digital signage flat panel 33 cm (13") Wi-Fi UXGA White Built-in processor Android 11 24/7
SKU
13BDL4150IW/00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
13", 1600 x 1200, Android 11, SOC, Ethernet, Bluetooth, White
- Operational flexibility
- Show content 24/7 with zero power
- Technology for the future
- PPDS Wave-ready for remote management Brilliant performance. Blazing processor speed
- Android SoC processor
- Full colour ePaper display
- Sunlight readable
- Cost-effective system solution
- Low power consumption, power free operation Versatile placement
- No need for a constant power connection
Category: Signage Displays
| HD type | UXGA |
|---|---|
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | 13BDL4150IW/00 |
| EAN | 8712581804527 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sustainably focused
Whether for room bookings or product info, extend your vision to include this powerand paper-free ePaper signage. Digitise paper posters or swap out digital models showing static content with ultra clear, easily updatable ePaper displays.
Whether for room bookings or product info, extend your vision to include this powerand paper-free ePaper signage. Digitise paper posters or swap out digital models showing static content with ultra clear, easily updatable ePaper displays.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 60000 colours |
| Display diagonal | 33 cm (13") |
| Display resolution | 1600 x 1200 pixels |
| HD type | UXGA |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (side) | 1.85 cm |
| Product colour | White |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Certification | CE, CB, UL, FCC |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, English |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Processor model | PX30S |
| Operating system installed | Android 11 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Processor manufacturer | Rockchip |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 306.4 mm |
| Display depth | 31.7 mm |
| Display height | 238.8 mm |
| Display weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, CB, UL, FCC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Processor model | PX30S |
| Operating system installed | Android 11 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Other features | |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bezel width (side) | 1.85 cm |