We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless SS575K multimedia cart/stand Black Multimedia stand
SKU
SS575K
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartMount Universal Kiosk Stand for 32" to 75" Displays
- Secure media player storage below the display with simple access to the device without having to remove the display
- Cables can enter and exit on either side anywhere along the column and are held in place with a high tech polymer cover
- Textured black powder coat finish helps hide finger prints and dust
- Capable of +90° tilt for kiosk and interactive applications
- Universal display adaptor fits mounting patterns from 200 x 200mm to 600 x 400mm and allows mounting in landscape or portrait orientation
- Optional Caster accessory available: ACC979
Category: Multimedia Carts & Stands
The SmartMount® Universal Kiosk Stand’s stylish appearance and sturdy construction make it perfect for diverse applications where aesthetics and safety are key. When paired with flat panel displays between 32"-75" it becomes an integral multimedia platform perfect for virtually any public venue. Space is provided under the display mount to house a media player and surge protector, while the internal cable management system organizes and conceals cables, delivering a complete solution ideal for any application.
| Features | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Type | Multimedia stand |
| Maximum weight capacity | 68.3 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Certification | RoHS |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Package width | 1207 mm |
| Package height | 978 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Swivel angle | 360° |
| Type | Multimedia stand |
| Maximum weight capacity | 68.3 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Display | |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1172 mm |
| Width | 889 mm |
| Depth | 737 mm |
| Weight | 23.8 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 1207 mm |
| Package height | 978 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 29.7 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94031098 |