We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes Hana Black
SKU
8055201
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hana Foot Support, 17.50 x 45.00 x 36.00cm, Black
- Support your feet and encourage motion to improve circulation and back comfort
- Promotes motion with the active movement feature, which allows for flexible platform movements
- Light or heavy tension setting to adjust the ease of movement
- Two height settings for sitting and standing
- Change height positions with effortless foot adjustment
- Stylish metal base with non-slip real wood finish, available in black or white
Category: Foot Rests
| Features | |
|---|---|
| Non-slip base | Yes |
| Material | Wood |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Wood |
| Height adjustment | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |