We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom VDWR02 rack cabinet 2U Wall mounted rack Black
SKU
VDWR02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2U Vertical Drop-down Wall Mount Rack System
- Ships in a convenient flat pack kit
- Ventilated top, base, front, and side sections
- The top and base are interchangeable with a 1U space for a blank, vented, or cable access panel
- 2U door mounting fixtures are provided, with an option to add another 2U bracket (VDWR04) or a 2U mixer mount (VDWRMX) on top
- Maximum equipment depth is 500mm with a combined maximum weight of 20kg
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 20 kg |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 2U |
| SKU | VDWR02 |
| EAN | 0840149904025 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
2U Vertical drop-down comms/AV wall mount rack system. Secure and compact system for deploying rack-mounted equipment.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 2U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 550 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 700 mm |
| Weight | 13.6 kg |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 2U |
| Colour | |
| Product colour | Black |