We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R8600-450-6U-K rack cabinet Wall mounted rack Oak
SKU
R8600-450-6U-K
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6U 450mm Deep Knotty Oak Wood Rack Credenza with M6 Rails
- Flat pack
- Made from high-quality 18mm laminate boards
- Perfect for use in studios, offices, boardrooms, churches, etc
- The mounting rails can be recessed up to 60mm for more space behind the door
- Set of 4 non-marking feet included
Category: Rack Cabinets
| Type | Wall mounted rack |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| SKU | R8600-450-6U-K |
| EAN | 0814953027614 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
6U High 450mm Deep Knotty Oak Wood Laminate Rack Credenza with M6 Threaded Rack Rails.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Material | Wood |
| Product colour | Oak |
| Weight & dimensions | |
| Width | 531 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 308 mm |
| Weight | 10.7 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 6U |
| Colour | |
| Product colour | Oak |
| Material | |
| Material | Wood |