We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R4066-22UK rack cabinet 22U Freestanding rack Black
SKU
R4066-22UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27U Server Enclosure, M6 Rails, 600mm x 600mm, Poly Door
- Polycarbonate Front Door
- M6 Threaded Adjustable Threaded Rack Rails
- Mounting depths: from 150mm to 500mm
- 4 X W0950 Castor/Foot Included
- Integral Cable Trays
- Removable Front Doors, Back Doors and Side Panels
- Doors Can Be Rotated
- Magnetic Indents Secure Doors
- Customisable Tops and Bottoms
- Multiple Mounting Options for Castors And Feet
- Integral Cable Management
- Earth Points and Gangable
- Hidden Assembly Screws
- Can be Built as Open, Sides Only or Closed Tower Versions
- Optional side door locks available
Category: Rack Cabinets
| Type | Freestanding rack |
|---|---|
| Rack capacity | 22U |
| SKU | R4066-22UK |
| EAN | 00814953022817 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
22U High-End Server Rack Enclosure with M6 Threaded Rack Rails and Polycarbonate Front Door - 600mm Wide / 600mm Deep
The R4000 brings in a new generation of server rack enclosures. It has a multitude of added features including integral cable management bars and adjustable threaded rail. Its hidden assembly screws and rolled edges give the cabinet a sleek, minimalistic finish.
The R4000 brings in a new generation of server rack enclosures. It has a multitude of added features including integral cable management bars and adjustable threaded rail. Its hidden assembly screws and rolled edges give the cabinet a sleek, minimalistic finish.
| Features | |
|---|---|
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 22U |
| Removable back door | Yes |
| Removable front door | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1080 mm |
| Weight | 62 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 22U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |