We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R4000-FT6 rack accessory Fan tray
SKU
R4000-FT6
Category: Rack Accessories
| SKU | R4000-FT6 |
|---|---|
| EAN | 00840149902861 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
Designed to be fitted in the top of the rack to pull out the hot air and draw up cool air from the bottom inlets to achieve a chimney effect.
| Features | |
|---|---|
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Type | Fan tray |
| Compatibility | R4000/R5000 |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cooling | |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Built-in fan | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 483 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Height | 60 mm |
| Depth | 222 mm |
| Technical details | |
| Type | Fan tray |
| Compatibility | R4000/R5000 |
| Colour | |
| Product colour | Black |