We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R2510-1U rack accessory Mounting bracket
SKU
R2510-1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1U Rack Mount Bracket with Square Hole Rails
Category: Rack Accessories
| SKU | R2510-1U |
|---|---|
| EAN | 00840149902489 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
1U Universal Rack Mount Bracket with Square Hole Rack Rails.
To mount 19” racking equipment vertically on multiple wall surfaces or horizontally under many types of furniture such as tables or desks.
To mount 19” racking equipment vertically on multiple wall surfaces or horizontally under many types of furniture such as tables or desks.
| Features | |
|---|---|
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.14 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 55.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |