We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R2293-2UK rack accessory Drawer unit
SKU
R2293-2UK
Category: Rack Accessories
| SKU | R2293-2UK |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
385mm Deep, 2U Tour Grade Heavy Duty Rack Drawer with Slam Lock and Key Lock Key
Features & Benefits
Tour Grade / Heavy Duty Rack Drawer With Space-Saving Flat Front Panel
Reinforced Rack Mounting Ears
M25 / M40 Cable Gland Knock-Outs for Cable Access at the rear.
Rear Support Brackets Included R2292-RSB-KIT
With Slam latch and Keylock (comes with 2 keys)
Features & Benefits
Tour Grade / Heavy Duty Rack Drawer With Space-Saving Flat Front Panel
Reinforced Rack Mounting Ears
M25 / M40 Cable Gland Knock-Outs for Cable Access at the rear.
Rear Support Brackets Included R2292-RSB-KIT
With Slam latch and Keylock (comes with 2 keys)
| Features | |
|---|---|
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Height | 88.3 mm |
| Depth | 385 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 2U |
| Colour | |
| Product colour | Black |