We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R2020-16U rack cabinet Freestanding rack Black
SKU
R2020-16U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
16U Modular Open Tower Rack System 500mm Deep
- 1 x Top Unit
- 1 X Base Unit (pre-punched for castors)
- 4 x Square Hole Rails
- All the required fasteners
Category: Rack Cabinets
| Type | Freestanding rack |
|---|---|
| Rack capacity | 16U |
| SKU | R2020-16U |
| EAN | 0840149902007 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
16U Modular Open Tower Rack System with Square Holes Rails - 500mm Deep
Its small footprint of only 500mm x 500mm which makes it ideal for installations in tight and restricted spaces.
Flat Pack.
Include a 1U space for blank, vented, or cable access rack panels in the base.
Its small footprint of only 500mm x 500mm which makes it ideal for installations in tight and restricted spaces.
Flat Pack.
Include a 1U space for blank, vented, or cable access rack panels in the base.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 500 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 753 mm |
| Weight | 12.9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |