We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom R12C rack cabinet 12U Freestanding rack Black
SKU
R12C
- Flat pack and easy assembly
- Overall width: 543mm
- Front and rear mounting rails
- Well-ventilated top, base, front sections
- Pre-punched for Contractor castor base kit
- Optional lockable Contractor front doors
- Optional RP Contractor Rear Panels
Category: Rack Cabinets
| Type | Freestanding rack |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| SKU | R12C |
| EAN | 0840149901666 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
12U 457mm Deep Contractor Rack Enclosure with Stylish, Modern Appearance.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Freestanding rack |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 39.3 cm |
| Width | 543 mm |
| Depth | 457 mm |
| Weight | 14.1 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 12U |
| Colour | |
| Product colour | Black |