We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Penn Elcom FT01Q-DTC rack accessory Fan tray
SKU
FT01Q-DTC
Category: Rack Accessories
| SKU | FT01Q-DTC |
|---|---|
| EAN | 00840149900133 |
| Manufacturer | Penn Elcom |
| Availability | Out of Stock |
For use in 19 Inch equipment racks - its designed to be fitted at the top of the rack to move hot air up through the rack as required.
| Features | |
|---|---|
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Type | Fan tray |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | Yes |
| Cooling | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Built-in fan | Yes |
| Power | |
| Input current | 12 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 483 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 222 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Fan tray |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |