We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless VCM580 signage display mount 2.03 m (80") Silver
SKU
VCM580
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Video Conferencing Solution For 55" to 80" Displays
- Cables run discreetly through the uprights for a clean, clutter free appearance
- Flexible design secures to both a raised floor and concrete floor
- Height adjustable camera shelf provides flexibility when mounting larger displays or adjusting the viewing angle
- Vertical micro-adjustment for post installation leveling and display alignment
- Depth adjustable wall bracket provides extra clearance behind the rack units when needed
- TWO 2RU RACK STORAGE UNITS Conveniently drops below the display for service
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 80 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 152 kg |
| SKU | VCM580 |
| EAN | 0735029318064 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Thanks to technology advancements and the increased cost of travel, video conferencing is quickly becoming a commonplace in business around the globe. Peerless-AV’s floor to wall solution makes implementation of video conferencing equipment that much easier.The mount’s sleek design, compatible with any office decor, provides internal cable management and plenty of space for hardware storage. Two 2RU drop down racks, hidden behind the displays, are easily actuated and lowered below the display for easy service access. Displays in the 55" to 80" range can be set at the desired viewing angle with the camera shelf set accordingly
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 152 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Included number of shelves | 1 |
| Distance to the wall (min) | 39.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 46.7 cm |
| Adjustable shelves | Yes |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2438 mm |
| Depth | 467 mm |
| Height | 1948 mm |
| Weight | 68 kg |
| Package width | 1930 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 82 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1930 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 82 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Included number of shelves | 1 |
| Distance to the wall (min) | 39.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 46.7 cm |
| Adjustable shelves | Yes |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |