We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless RMI2W signage display mount Black
SKU
RMI2W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Rotational Mount Interface for Wall Mounts FOR ROTATING DISPLAYS FROM LANDSCAPE TO PORTRAIT
- Rotate landscape to portraitorientation without removing thescreen
- Roll angle can be locked in 15°increments, creating endless screenpositioning possibilities
- Screen can be rolled 360° withimpediment, no tools required
- Tamper-resistant, spring-loadedlever with pull cord makes adjustingthe screen’s position simple
- Low-profile design adds only 1.3" toany application
- Compatible with the followingPeerless-AV® Mounts: SA740P,SA746PU, SA752PU, SA761PU,SA771PU, SAX755PU, SAX762PU,SAX772PU, PLCM-1, PLCM-2,PLCM-4, PLCK-1, MOD-FPMS,MOD-FPMD2, PLCM-1CP,PLCM-UNL, PLCM-2-UNL,PLCK-UNL, PLCM-UNL-CPand PLP-V models
Category: Signage Display Mounts
The RMI2C allows you to rotate a display from landscape to portrait orientation with a simple pull of the spring-loaded lever, eliminating the hassle of having to remove the screen from the mount. This mount interface allows the display on a cart or stand to be stored in portrait, which saves space and protects the display from accidental damage. In addition, the RMI2C enables a display to be easily rotated and set at 15-degree increments within 36-degrees, and is compatible with a variety of Peerless-AV® Carts and Stands. Ideal for standard or creative digital signage displays, the RMI2W allows for endless screen positioning.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 79.4 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Pivot angle | 0 - 360° |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360 mm |
| Depth | 33 mm |
| Height | 241 mm |
| Weight | 3.87 kg |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 4.13 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 4.13 kg |
| Technical details | |
| Pivot angle | 0 - 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Other features | |
| Compatibility | SA740P, SA746PU, SA752PU, SA761PU, SA771PU, SAX755PU, SAX762PU, SAX772PU, PLCM-1, PLCM-2, PLCM-4, PLCK-1, MOD-FPMS, MOD-FPMD2, PLCM-1CP, PLCM-UNL, PLCM-2-UNL, PLCK-UNL, PLCM-UNL-CP |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |