We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless RMI2C signage display mount Black
SKU
RMI2C
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Rotational Mount Interface For Carts and Stands
- Rotate landscape to portraitorientation without removing thescreen
- Roll angle can be locked in 15°increments, creating endless screenpositioning possibilities
- Screen can be rolled 360° withimpediment, no tools required
- Tamper-resistant, spring-loadedlever with pull cord makes adjustingthe screen’s position simple
- Low-profile design adds less than 1"to any application
- Compatible with the followingPeerless-AV® Carts & Stands: SR560,SR575, SR575M, SR575K, SS560,SS575K, FPZ-600 and FPZ-670
Category: Signage Display Mounts
| Maximum weight capacity | 79 kg |
|---|---|
| SKU | RMI2C |
| EAN | 0735029315445 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
| Pivot angle | 0 - 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 241 mm |
| Weight | 3.04 kg |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 3.24 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 3.24 kg |
| Technical details | |
| Pivot angle | 0 - 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Other features | |
| Compatibility | Peerless SR560, SR575, SR575M, SR575K, SS560, SS575K, FPZ-600, FPZ-670 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |