We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PSP5 Black
SKU
PSP5
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Speaker Mounts (Five Per Pack) For Speakers Up To 8 Lbs
- Includes installation and speaker attachment hardware
- 1-, 2-, and 4-hole mounting adaptors
- Ceiling extensions included
- Easy tilt, pivot and rotation adjustment
- Universal design fits most brands
- Mounts to wall or ceiling
Category: Speaker Mounts
| SKU | PSP5 |
|---|---|
| EAN | 0735029255932 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
Universal satellite speaker mounts for most speaker brands weighing up to 8 lbs. Speakers can be mounted to the wall or ceiling. Easy pivot and rotation adjustment to maximize the sound quality.
- Mounts to wall or ceiling
- Universal design fits most brands
- Easy tilt, pivot and rotation adjustment
- Ceiling extensions included
- 1-, 2-, and 4-hole mounting adapters
- Includes installation and speaker attachment hardware
- Mounts to wall or ceiling
- Universal design fits most brands
- Easy tilt, pivot and rotation adjustment
- Ceiling extensions included
- 1-, 2-, and 4-hole mounting adapters
- Includes installation and speaker attachment hardware
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 3.62 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Maximum weight capacity | 3.62 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 83 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |