We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PFL635 TV mount 101.6 cm (40") Black
SKU
PFL635
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat-to-Wall Security Locking Mount Display sizes 22-43"
- For screens 22-43", Max weight 5kg (125lbs)
- RamplockTM feature on lock bar reduces screen movement and vibration after engagement
- Easy to install locking bar installs from either side
- Wide screen compatibility with maximized mounting pattern (VESA 200x200)
- Able to display screen in landscape or portrait orientation
- Lateral adjustment to position screen at desired location
- Provided security padlock adds visual theft deterrence
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 56 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 40 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PFL635 |
| EAN | 0735029277460 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Peerless-AV Security Lockable Mounts offer the next level of security within the wall mount range with a secure locking bar and provided padlock.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 55.9 cm (22") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Accepts padlock | Yes |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 319 mm |
| Height | 319 mm |
| Depth (max) | 3 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |