We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless MOD-UNL signage display mount Black
SKU
MOD-UNL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large Universal Adaptor For Modular Series Flat Panel Display Mounts
- PLP-UNL is compatible with VESA® 200 x 100mm up to 600 x 400mm
- 132Ib (60kg) max weight capacity
- For 39-75” displays
- PLP-UNM is compatible with VESA® 200 x 100mm up to 400 x 400mm
Category: Signage Display Mounts
| Mounting type | Ceiling |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | MOD-UNL |
| EAN | 0735029269991 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
- For 32-60" flat panel screens - Expands from 200 to 700mm wide - Compatible up to VESA 700x400 - 60kg (132lbs) max. weight capacity
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Mounting type | Ceiling |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2 kg |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |