We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless MOD-FPSKIT100-CPF signage display mount 190.5 cm (75") Black, Chrome
SKU
MOD-FPSKIT100-CPF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat Panel Ceiling Mount Kit 1m Modular Series Ceiling Kit for up to 75” displays
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | MOD-FPSKIT100-CPF |
| EAN | 0735029300793 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
Peerless-AV constantly strives to improve the versatility and ease of use of our products, and having listened to the feedback from installers and integrators it is apparent that the market requires a product range that can fulfil multiple requirements from a limited number of SKUs. Thus the Modular Series has been introduced as a universal ceiling mount solution with just over a dozen components in the range, allowing the professional installer to configure their own bespoke flat panel or projector mounting solution. The MOD-FPSKIT100 comes with all of the components required to ceiling mount a single 32-75" flat panel display. However, being composed of Modular components the mount can be expanded or changed as required.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black, Chrome |
| Weight & dimensions | |
| Width | 619 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 1088 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1045 x 292 x 112 mm |
| Package width | 1045 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1045 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1045 x 292 x 112 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Package dimensions (WxDxH) | 1045 x 292 x 112 mm |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |