We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless MOD-FCSKIT300 signage display mount 190.5 cm (75") Black, Zinc
SKU
MOD-FCSKIT300
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat Panel Floor to Ceiling Kit Pre-assembled Peerless-AV™ Modular Series Floor to Ceiling Kit
- Versatile display positioning at any point along the height of the 2" (50mm) diameter column
- Heavy duty flat plate mounts to wood or concrete ceiling and floor
- Universal display mounting for up to 75” displays with VESA® mounting patterns up to 600 x 400mm
- Kit includes: Flat ceiling/floor plates, 118" (3m) chrome or black extension column, Single display flat panel mount, Display stacking clamp, Large universal adaptor
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | MOD-FCSKIT300 |
| EAN | 0735029282532 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Peerless-AV constantly strives to improve the versatility and ease of use of our products, and having listened to the feedback from installers and integrators it is apparent that the market requires a product range that can fulfill multiple requirements from a limited number of SKUs. Thus the Modular Series has been introduced as a universal ceiling mount solution with just over a dozen components in the range, allowing the professional installer to configure their own bespoke flat panel or projector mounting solution. The MOD-FCSKIT3 comes with all of the components required to mount a single 32-6" flat panel display between the floor and ceiling. Being part of the Peerless-AV™ Modular Series, it can be expanded with additional Modular accessories (sold separately) to accommodate additional screens, configurations etc. to achieve the perfect bespoke mounting solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 700 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Zinc |
| Weight & dimensions | |
| Width | 619 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 3051 mm |
| Weight | 11.8 kg |
| Package 2 weight | 7 kg |
| Package 2 dimensions (W x D x H) | 3048 x 64 x 64 mm |
| Package type | Carton |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package 2 weight | 7 kg |
| Package 2 dimensions (W x D x H) | 3048 x 64 x 64 mm |
| Package type | Carton |
| Package 1 weight | 7.3 kg |
| Package 1 dimensions (WxDxH) | 807 x 105 x 311 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | MOD-ACF, MOD-ACF-W, MOD-ADF, MOD-APC, MOD-ASC, MOD-ATD-W, MOD-AUB, MOD-CPC, MOD-CPC-W, MOD-CPF, MOD-CPI, MOD-FPMD, MOD-FPMS, MOD-P100, MOD-P100-B, MOD-P150, MOD-P150-B, MOD-P200, MOD-P200-B, MOD-P300, MOD-P300-B, MOD-UNL, MOD-UNM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |