We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KOP2555-XHB-EUK signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
KOP2555-XHB-EUK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55", LED, 16:9, 1920 x 1080, NTSC, 3x HDMI, 1x VGA, 1x TV Input, YPbPr, CVBS, USB, IP68, Black
- Includes Peerless-AV® 55" (XHB552) XtremeTM High Bright Outdoor Display to offer maximum flexibility
- Elegant, minimalistic design covers, protects and ventilates display and equipment
- No additional layer of glass needed between display and enclosure, reducing glare
- Wind tested up to 140 mph
- Easily add-on additional technology components for enhanced functionality, such as IR touch overlays, cameras, routers, antennas and more
Category: Signage Display Mounts
Replace static signage with Peerless-AV’s award-winning Smart City Kiosk for greater public engagement and seamless updates of digital content whenever, wherever. With a focus on functionality and aesthetics, the Smart City Kiosk is designed to be modern, approachable, practical, and endure the rigors of everyday use. Installation is easy without the need for cranes or forklifts, and the locking rear door offers quick access to the display for maintenance. The included 55" Xtreme™ High Bright Outdoor Display offers full HD1080p resolution for a bright, crisp picture, even in direct sunlight. An optional 10-point IR touch overlay makes the kiosk interactive for all users. Peerless-AV’s all-weather rated Smart City Kiosk is ideal for sharing community information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 186 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 899 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 2091 mm |
| Weight | 160 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 686 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 166 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 686 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 166 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Vertical |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |