We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KOP2555-OHF-EUK signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
KOP2555-OHF-EUK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Outdoor Smart City Kiosk Designed for Samsung OHF Displays
- Supports Samsung 55" (OH55F) display
- Elegant, minimalistic design covers, protects and ventilates display and equipment
- No additional layer of glass needed between display and enclosure, reducing glare
- Wind tested up to 140 mph
- Easily add-on additional technology components for enhanced functionality
Category: Signage Display Mounts
Replace static signage with Peerless-AV’s award-winning Smart City Kiosk for greater public engagement and seamless updates of digital content whenever, wherever. With a focus on functionality and aesthetics, the Smart City Kiosk is designed to be modern, approachable, practical, and endure the rigors of everyday use. Installation is easy without the need for cranes or forklifts, and the locking rear door offers quick access to the display for maintenance. An optional 10-point IR touch overlay, for the display, makes the kiosk interactive for all users. Peerless-AV’s all-weather rated Smart City Kiosk is ideal for sharing community information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 899 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 2091 mm |
| Weight | 80 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 686 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 87 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 686 mm |
| Package height | 2413 mm |
| Package weight | 87 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |