We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2565B-3-S-EUK 165.1 cm (65") Silver
SKU
KIPC2565B-3-S-EUK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Portrait Back-to-Back Kiosk, 65", up to 113 kg, 1016 x 2194 x 533mm, 110kg, Silver
- Accommodates ultra-thin or deeper commercial displays up to 1.81” (46mm) thick, while accentuating the slim, curvature kiosk design
- Designed with British steel, that provides stability, strength and corrosion resistance for any indoor environment
- Two thermostat controlled fans quietly exhaust heat from inside the kiosk, ensuring proper airflow
- Internal micro-adjustments allow for quick positioning of display within the kiosk window for flush alignment
- Secured doors allow convenient access to the display, media player and other internal components for easy installation and maintenance
- Stand-alone or fully integrated with display, audio components, media player and input components
- Supports a wide range of aesthetic options including multiple colors, vinyl wraps, etc. to best match the environment or promote brand strategy
- Pre-assembled to simplify installation of entire solution
- High-performance, premium powder coat finish protects the unit and extends the product lifespan
- Thermostat controlled exhaust fans Ensures internal components operate at the manufacturer’s stated temperature
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| SKU | KIPC2565B-3-S-EUK |
| EAN | 0735029320623 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Make a statement with Peerless-AV’s versatile digital signage kiosk. Designed to support
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1016 mm |
| Depth | 533 mm |
| Height | 2194 mm |
| Weight | 110 kg |
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 2336 mm |
| Package weight | 137 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 2336 mm |
| Package weight | 137 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Compliance certificates | RoHS |