We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2555-WHL-EUK signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
KIPC2555-WHL-EUK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Portrait Kiosk With Wheeled Base, 55", Black
- Designed with British steel, that provides stability, strength and corrosion resistance for any indoor environment
- Internal micro-adjustments allow for quick positioning of display within the kiosk window for flush alignment
- Secured doors allow convenient access to the display, media player and other internal components for easy installation and maintenance
- High-performance, premium powder coat finish protects the unit and extends the product lifespan for years
- Stand-alone or fully integrated with display, audio components, media player and input components
- A wide range of custom aesthetic options also available; options include custom color finishes, vinyl logos, wraps, etc
- Wheeled Base for ease of movement
Category: Signage Display Mounts
Experience the elegance of Peerless-AV’s Indoor Portrait Kiosk, designed to support the latest LED displays and touchscreen panels up to 4" deep. With a wheeled base for ease of movement, the kiosk allows for electric and data cable access, making it easy to install and maintain. Plus, the kiosk includes two whisper-quiet, thermostat-controlled exhaust fans to ensure the display and internal components are kept at an optimal temperature. To maintain a clean aesthetic, the kiosk offers an internal tray for media players and cables, as well as lift off, bi-level rear doors that provide direct access to parts requiring maintenance. For theft protection, the kiosk features keyed-alike cam locks specific to the kiosk. From entertaining to wayfinding, the new kiosk is an ideal solution for various indoor application settings, including corporate, retail, and hospitality.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 864 mm |
| Depth | 1968 mm |
| Height | 521 mm |
| Weight | 87.1 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 2185 mm |
| Package height | 685 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 2185 mm |
| Package height | 685 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Compliance certificates | RoHS |