We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2549B-3-EUK signage display mount 124.5 cm (49") Black
SKU
KIPC2549B-3-EUK
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 49 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| SKU | KIPC2549B-3-EUK |
| EAN | 0735029320555 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
Make a statement with Peerless-AV’s versatile digital signage kiosk. Designed to support two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute any advertising or branding strategy
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Wheels | No |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 864 mm |
| Depth | 521 mm |
| Height | 1986 mm |
| Weight | 86 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | No |
| Other features | |
| Wheels | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |