We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2547B-EUK signage display mount 119.4 cm (47") Black
SKU
KIPC2547B-EUK
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 47 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| SKU | KIPC2547B-EUK |
| EAN | 0735029315872 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
Make a statement with Peerless-AV’s versatile digital signage kiosk. Designed to support
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 119.4 cm (47") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Wheels | No |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 787 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 1834 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | No |
| Other features | |
| Wheels | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |