We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2543B-3-S-EUK signage display mount 109.2 cm (43") Silver
SKU
KIPC2543B-3-S-EUK
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 43 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| SKU | KIPC2543B-3-S-EUK |
| EAN | 0735029320487 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Portrait Back-to-Back Kiosk Make a statement with Peerless-AV’s versatile digital signage kiosk. Designed to support two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute any advertising or branding strategy.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 711 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 1835 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 2007 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 2007 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |