We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KIPC2540B-3-S-EUK signage display mount 101.6 cm (40") Silver
SKU
KIPC2540B-3-S-EUK
- Accommodates ultra-thin or deeper commercial displays up to 1.81” (46mm) thick, while accentuating the slim, curvature kiosk design
- Designed with British steel, that provides stability, strength and corrosion resistance for any indoor environment
- Two thermostat controlled fans quietly exhaust heat from inside the kiosk, ensuring proper airflow
- Internal micro-adjustments allow for quick positioning of display within the kiosk window for flush alignment
- Secured doors allow convenient access to the display, media player and other internal components for easy installation and maintenance
- Stand-alone or fully integrated with display, audio components, media player and input components
- Supports a wide range of aesthetic options including multiple colors, vinyl wraps, etc. to best match the environment or promote brand strategy
- Pre-assembled to simplify installation of entire solution
- High-performance, premium powder coat finish protects the unit and extends the product lifespan
- Thermostat controlled exhaust fans Ensures internal components operate at the manufacturer’s stated temperature
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 40 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| SKU | KIPC2540B-3-S-EUK |
| EAN | 0735029320456 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Make a statement with Peerless-AV’s versatile digital signage kiosk. Designed to support
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
two ultra-thin or thicker commercial displays, this kiosk accentuates the sleek look of the
flat panel displays, while providing ample space to integrate a media player, interactive
touch system, camera, etc., to create a complete interactive kiosk experience. Paired with
a wide range of aesthetic options, this modular line of kiosks makes it easy to execute
any advertising or branding strategy.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 1835 mm |
| Weight | 72 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 2007 mm |
| Package weight | 90 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 2007 mm |
| Package weight | 90 kg |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |