We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KILH548-EUK signage display mount 121.9 cm (48") Black
SKU
KILH548-EUK
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 48 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| SKU | KILH548-EUK |
| EAN | 0735029323365 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Experience the elegance of Peerless-AV’s new indoor, Landscape Kiosk, designed to support the latest digital signage displays. With a flat base that can be free standing or bolted to the ground, the kiosk allows for quick access to electric and data cables, making it easy to install and maintain. This kiosk also includes an internal tray for media players and cables, with direct access to parts requiring maintenance. For theft protection, the kiosk features hex pin screw locks. From entertaining to wayfinding, this new kiosk is an ideal solution for any indoor application setting - from corporate to retail to hospitality, and beyond.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 121.9 cm (48") |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1174 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height | 1389 mm |
| Weight | 58 kg |
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 1524 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 1524 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Ergonomics | |
| Base type | Floor plate |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |