We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless KILH542-EUK signage display mount 106.7 cm (42") Black
SKU
KILH542-EUK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Peerless KILH542-EUK, 34 kg, 106.7 cm (42")
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 42 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| SKU | KILH542-EUK |
| EAN | 0735029323297 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Peerless KILH542-EUK. Maximum weight capacity: 34 kg, Maximum screen size: 106.7 cm (42"). Product colour: Black
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1063 mm |
| Depth | 1362 mm |
| Height | 1362 mm |
| Weight | 56 kg |
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 1524 mm |
| Package weight | 84 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1219 mm |
| Package depth | 1016 mm |
| Package height | 1524 mm |
| Package weight | 84 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Base type | Floor plate |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |