We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless I-Beam Mounts for Digital Signage Displays
SKU
IMAM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Up to 12" Wide, <102 kg, 457 x 232 x 76-305mm, 5.5 kg, Black
- IMAM designed for up to 12" wide beams
- IMAL designed for 12" to 24.5" wide beams
- Threaded rods (included) can be cut-to-length to accommodate a variety of I-beam depths
- Corrosion resistant design
- Supports both landscape and portrait mounting solutions
- Includes adaptors, threaded rod and mounting hardware for the selected wall mount
- Compatible with the following Peerless-AV® Indoor Wall Mount Models: SF630, SF632, SF640, SF650, SF660, ST630, ST632, ST640, ST650, ST660, SP730P, SP740P, SP746PU, SA730P, SA740P, SA746PU, PF630, PF632, PF640, PF650, PF660, PT630, PT632, PT640, PT650, PT660, PP730P, PP740P, PA730P, PA740P, PA746P
- Compatible with the following Peerless-AV® Outdoor Wall Mount Models: EPT640, EPT650, EWMU, ESF655P, EST655P
Category: Signage Display Mounts
| SKU | IMAM |
|---|---|
| EAN | 0735029344162 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
The Peerless-AV® I-Beam Mount is the perfect solution for securing displays to various sized I-beams, both indoors and outdoors. This product can be used in indoor manufacturing applications looking to create digital dashboards on the production floor to display KPI reporting, Six Sigma initiatives, or even branded content during customer visits. The mount’s corrosion resistant design allows for outdoor use in stadiums, arenas, or parking garages with limited wall mounting space.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 102 kg |
| Maximum weight capacity | 102 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 787 mm |
| Depth | 622 mm |
| Height | 232 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Number of packaging boxes | 1 |
| Package width | 997 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of packaging boxes | 1 |
| Package width | 997 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging content | |
| Packaging content | Corrosion Resistant Front Adaptor, Rear Adaptor, 3/8-16 Galvanized Threaded Rod, Galvanized Nuts and Washers, Wall Mount Mounting Hardware |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |