We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless EWL-49XE4F signage display mount 124.5 cm (49") Black
SKU
EWL-49XE4F
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
f/ LG 49" XE4F-M, 34 kg, 1100 x 110 x 490 mm, 11.3 kg
- Designed specifically for outdoor use and constructed from weatherproof materials
- Adaptors hook onto the wall plate, simplifying the install
- IncreLokTM tilt locks the display at 0°, 3° or 8°
- Clean profile design hides cables and hardware within enclosed wall plate for a clutter-free installation
- Security hardware deters tampering and theft
- Air baffles help separate exhaust from intake air
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 49 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| SKU | EWL-49XE4F |
| EAN | 0735029339212 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWL-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 8° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1100 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 490 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Package width | 1162 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 435 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1162 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 435 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | Adaptor Plates, Wall Plates, Air Baffles, and Outdoor Rated Mounting Hardware |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |