We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless ESF675 signage display mount 190.5 cm (75") Black
SKU
ESF675
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Outdoor Flat Wall Mount for the 75" Xtreme™ High Bright Outdoor Display (XHB754)
- Open wall plate allows total wall access, increasing electrical and cable management options
- Telescoping adaptors allow the XHB754 to be installed in portrait or landscape orientation
- Universal mounting pattern up to 1400 x 600mm (55.12" x 23.62")
- Designed specifically for outdoor use and constructed from weatherproof materials
- Mount includes theft resistant hardware, installed with a security tool
- Mounts display 2.15" (55mm) from the wall
- Double stud mounting with 16", 20", 24" and 32" stud placements
- Wood, concrete or cinder block mounting hardware included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| SKU | ESF675 |
| EAN | 0735029349389 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Designed exclusively for the Peerless-AV® 75" Xtreme™ High Bright Outdoor Display (XHB754), the ESF675 outdoor wall mount combines versatility, simplicity, and stability. Made of heavy gauge steel, with a corrosion resistant coating and stainless steel hardware, this outdoor mount is designed to meet the demanding needs of the outdoors. The mount’s unique design provides a single solution for mounting the XHB754 in either portrait or landscape orientation. The mount also ships with security screws so only those with the proper tool can gain access to the display. This mount is ideal for patios, bars, entryways, walkways and more in any professional application – from restaurants, stadiums, retail and beyond.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 600 x 1400 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 1400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 5.5 cm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1531 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 914 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 991 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 15.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 991 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 15.9 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 5.5 cm |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |