We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless ESA763PU signage display mount 2.18 m (86") Black
SKU
ESA763PU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Outdoor Articulating Wall Mount FOR 32" TO 80" INDOOR OR OUTDOOR DISPLAYS
- Made of corrosion-resistant materials for weather resistance
- Fits displays with mounting patterns up to 730 x 405mm (28.74"W x 15.94"H) and up to 600 x 400mm VESA® compliant
- Dual arm construction for added strength and smooth motion on larger displays
- Universal model extends from 4.44" (113mm) to 27.94" (710mm) from the wall
- Minimalistic wall plate footprint for increased wall access and improved aesthetic
- Integrated cable management provides ample area to run cables to complete a professional and discrete installation
- IncreLokTM tilt allows adjustment of +15°/-5° /Wood, concrete and cinder block mounting hardware included
Category: Signage Display Mounts
Peerless-AV’s Outdoor Articulating Wall Mount is the ideal mounting solution for 32"-8" indoor or outdoor displays. The ESA763PU is specially coated with a protective anti-corrosive e-coating that repels against damaging temperature-related and outdoor corrosive elements. This all-season mounting solution is ideal for patios or decks, as well as installations in humid indoor areas like sun-rooms, locker rooms, bathrooms, car washes,indoor pools or water parks.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 91 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Distance to the wall (min) | 11.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 71 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 781 mm |
| Depth | 710 mm |
| Height | 506 mm |
| Weight | 16.6 kg |
| Package width | 958 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 539 mm |
| Package weight | 19.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 958 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 539 mm |
| Package weight | 19.4 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 11.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 71 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |