We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless EPT630 signage display mount 101.6 cm (40") Black
SKU
EPT630
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Outdoor Tilting Wall Mount For 22" To 40" Displays
- Made of corrosion-resistantmaterials for weather resistance
- Adjustable 15° forward tilt and 5° backward tilt for finding the optimalviewing angle
- Display is positioned only 2.06'' (52mm) from wall for a low-profileapplication
- Includes all necessary wall anddisplay attachment hardware
- VESA 100mm display mountinghole patterns
Category: Signage Display Mounts
Outdoor Tilting Wall Mount
Peerless-AV’s Outdoor Tilting Wall Mount provides a reliable way to mount flat panel displays outdoors with its corrosion resistant E-Coat finish and stainless steel hardware. In addition to simple installation, with a Hook-and-Hang design, this mount offers tilt functionality while keeping the display a mere 2.06" from the wall. Tamper-resistant hardware deters theft, offering peace-of-mind with every installation.
Peerless-AV’s Outdoor Tilting Wall Mount provides a reliable way to mount flat panel displays outdoors with its corrosion resistant E-Coat finish and stainless steel hardware. In addition to simple installation, with a Hook-and-Hang design, this mount offers tilt functionality while keeping the display a mere 2.06" from the wall. Tamper-resistant hardware deters theft, offering peace-of-mind with every installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 55.9 cm (22") |
| Maximum weight capacity | 36.3 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 5° |
| Distance to the wall (min) | 5.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 7.7 cm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 800 g |
| Package width | 139.7 mm |
| Package depth | 139.7 mm |
| Package height | 139.7 mm |
| Package weight | 907 g |
| Packaging data | |
| Package width | 139.7 mm |
| Package depth | 139.7 mm |
| Package height | 139.7 mm |
| Package weight | 907 g |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 5.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 7.7 cm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |