We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DSX750 signage display mount 152.4 cm (60") Black
SKU
DSX750
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Media Player Holder Accessory For 32" To 60" Displays*
- Security screws prevent tampering and theft
- Landscape or Portrait display orientation
- Nylon belt strap inside mount holds media player securely in place
- Integrated cable management within the accessory mount structure
- Prop-open feature provides quick service access without removing the display
- Direct wall mount option with single-stud attachment
- Compliant with VESA mounting hole patterns 100 x 100, 200 x 100, 100 x 200 and 200 x 200mm, additional patterns supported with adaptor plates
- Compatible with a variety of Peerless-AV pull-out articulating wall mounts
- Houses media control devices behind the display within an enclosure - storage space up to: 9.5" x 7.75" x 2.5"(241.3 x 196.8 x 63.5mm)
Category: Signage Display Mounts
Quickly, securely and inconspicuously house a media player control device with Peerless’ DSX75 Media Player Storage Accessory. Compatible with a number of Peerless swivel and articulating wall mounts, or can be used as a stand-alone flat wall mount, this media enclosure eliminates problems associated with securing the media device with tape or straps behind the display or installing it remotely in a wiring closet. The DSX75 fits between the display and the mounting plate, coupled for a neat appearance and one-stop installation and access.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 5.96 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 310 mm |
| Weight | 5.96 kg |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 384 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 384 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Other features | |
| Screen size compatibility | 812.8 - 1524 mm (32 - 60") |
| Dimensions (WxDxH) | 311.9 x 92.2 x 310.13 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |