We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DST995 signage display mount 2.41 m (95") Black
SKU
DST995
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat/Tilt Universal Ceiling Mount with Media Player Device Storage For 40" to 95" Displays
- Clean design hides components and cable from view
- Rear cover removed for easy access to the media player without having to remove the display
- Available area within mount for housing a computer or media player device 16.00′′ × 11.00′′ × 3.25′′ (406 × 279 × 83mm)
- Ratchet style tilt from 0° to 15° simplifies the install
- Accommodates VESA® mounting patterns of 200 × 200, 300 × 300, 400 × 200, 400 × 300 and 400 × 400mm, ACC-V800X adaptor available for 600 × 400 and 800 × 400mm patterns
- Internal side and top mounting locations provided for an electrical box
- Universal mounting in either portrait or landscape orientation
- Provided security screws help prevent tampering and theft
Category: Signage Display Mounts
The DST995 Flat/Tilt Universal Ceiling Mount with Media Player Device Storage offers a “single-box” solution for most digital signage, medium to large format display installations. This universal solution was designed to provide easy access to internal media player storage space without having to remove the display. The ratchet tilt design and swivel adjustments allow the display to be set at the perfect viewing angle for maximum impact. The inclusion of internal electrical box mounting holes helps simplify cable management, while the removable rear cover maintains a clean appearance. Security hardware is also provided to help deter tampering and hardware theft.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 102 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 437 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 439 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Package width | 597 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 444 mm |
| Package weight | 9.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 597 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 444 mm |
| Package weight | 9.3 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |