We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DST980-3 signage display mount 2.03 m (80") Black
SKU
DST980-3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multi-Display Ceiling Mount With Three Telescoping Arms For 37" To 80" Displays
- Quad and Hex options also available /Bottom cover provides superior aesthetics by hiding cables from view /Arms telescope to allow for the desired display spacing /0° to 20° of tilt and 360° of swivel at time of installation /Universal mount fits displays with mounting patterns up to 730 ×405mm (28.75′′W × 15.95′′H) /Each display swivels independently +-20 ° for perfect positioning
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 80 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| SKU | DST980-3 |
| EAN | 0735029302452 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
The DST980-3 Multi-Display Ceiling Mount includes telescoping arms that holds three displays evenly spaced in a triangular configuration, helping you create the ideal multi- display ceiling mounted solution. Each arm’s adjustable depth allows the installer to set the spacing between each display to meet your application’s needs. With 360° of swivel, and 0° to 20° of tilt, this mount creates the perfect viewing angle for any application. The mount has been designed with superior aesthetics in mind and provides a bottom cover, resulting in sleek and clutter-free cable management throughout the entire solution. - Universal mount fits displays with mounting patterns up to 730 ×405mm (28.75″W × 15.95″H) - 0° to 20° of tilt and 360° of swivel at time of installation - Arms telescope to allow for the desired display spacing - Bottom cover provides superior aesthetics by hiding cables from view - Quad and Hex options also available - Each display swivels independently +-20 ° for perfect positioning
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 54 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 809.8 x 273.1 x 841.5 mm |
| Package weight | 63.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 63.6 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 809.8 x 273.1 x 841.5 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Package dimensions (WxDxH) | 809.8 x 273.1 x 841.5 mm |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 1499 x 554 x 1499 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |