We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DST360 signage display mount 152.4 cm (60") Black
SKU
DST360
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat/Tilt Universal Wall or Ceiling Mount with Computer/Media Controller Storage For 26" to 60" (66 to 152 cm) flat-panel displays
- Security screws prevent tampering and theft
- Built-in swivel up to 360o allows for optimum viewing angle for ceiling mount applications only
- Includes hardware for installation to wood*** and metal**** studs, concrete or cinder block ***Mounts to single stud or 16" stud centers (wall application) ****Rated to 150lb (68kg) display max using dual metal stud, or 60lb (27.22kg) display max using single metal studs
- Built in adaptor plate supports VESA® 200 x 100, 200 x 200 and 300 x 300mm
- Works with all PLP-style VESA® mounting hole adaptor plates /Access panel opens to a full 20o for serviceability, replacement, repair or maintenance
- Clean profile design hides wiring and mount within enclosed wall plate
- Available area within mount for housing a computer or media controller device 15” x 9” x 3” (381 x 229 x 76mm)
- Flat and tilt wall mount functionality (up to 20o tilt)
- Universal mounting in either portrait or landscape orientation
- Ideal for wall or ceiling mounted applications
Category: Signage Display Mounts
The DST36 offers a "single-box" solution to digital signage and public space flat panel installations. This versatile solution enables ceiling or wall mounting, providing plenty of space for a computer or media box storage. Designed for easy-assembly, this mount incorporates step-by-step installation instructions and a security option ensuring the display stays in place. Enhancing effectiveness of the mounted display, this product, when installed in a ceiling mounted application, incorporates a built-in swivel 360 degrees that positions the display at the perfect angle.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 66 cm (26") |
| Maximum weight capacity | 68 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | 0 - 360° |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 473 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 388 mm |
| Weight | 14.3 kg |
| Package width | 622 mm |
| Package depth | 705 mm |
| Package height | 311 mm |
| Package weight | 18.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 622 mm |
| Package depth | 705 mm |
| Package height | 311 mm |
| Package weight | 18.4 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |