We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS509 signage display mount 152.4 cm (60") Black
SKU
DS509
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Slim Tilt Mount with PC Holder For 25"-60" (63-152cm) Flat Panel TVs
- Displays can be mounted in both Landscape and Portrait
- The computer can be removed and serviced without having to remove the flat panel display
- Tilts at 0, 5, & 10 degrees
- Accommodates computers up to 2.0" x 1490 degrees x 9.0" (51 x 378 x 229mm)
- VESA 100, 200, 100 x 200, 200 x 100mm compliant
- Rated to 200lb (91kg) for dual studs, 60lb (27kg) for single metal stud
- PLP adaptor plate compliant
Category: Signage Display Mounts
Designed to wall mount smaller computers, the DS59 is a low-profile universal solution for digital signage applications. Its bottom disengaging design allows the display to have a negative tilt that enables quick and easy computer maintenance without having to remove the display. Engineered for strength, durability and easy installation this mount offers VESA compliance and is compatible with Peerless-AV PLP adaptor plate technology to accommodate any flat panel display.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 63.5 cm (25") |
| Maximum weight capacity | 91 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 10° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 261 mm |
| Height | 464 mm |
| Weight | 6 kg |
| Weight (imperial) | 5.9 kg (13 lbs) |
| Package width | 111 mm |
| Package depth | 406 mm |
| Package height | 683 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 111 mm |
| Package depth | 406 mm |
| Package height | 683 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |