We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-VWM770 signage display mount 177.8 cm (70") Black
SKU
DS-VWM770
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Special Purpose Video Wall Mount For 46" to 70" Displays
- Offers up to 90° of swivel for convenient rear access when extended from the wall
- Accommodates VESA mounting patterns of 300x300, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400
- Ten points of micro adjustment provide precise video wall alignment
- Includes security lock out screw to eliminate pull out ability
- Display extends from the wall allowing the user to easily service the video wall
- Display attaches to the mount in 15° increments from 0°–360° providing designers with endless creative possibilities
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 70 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| SKU | DS-VWM770 |
| EAN | 0735029300120 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The DS-VWM77 Special Purpose Video Wall Mount from Peerless-AV is allowing designers to take video walls to the next level. Displays attach to the mount in 15 degree increments providing designers with an endless array of design possibilities. Ten points of micro-adjustment delivers the fine tuning needed to create a seamless video wall appearance. In addition, the mount extends from the wall and pivots for quick and convenient rear display access and servicing. Once finished, simply push the display back where it securely clips in the home position.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 56 kg |
| Panel mounting interface | 300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Angle of rotation | 180° |
| Distance to the wall (min) | 11.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 32.9 cm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 684 mm |
| Depth | 329 mm |
| Height | 477 mm |
| Weight | 15.9 kg |
| Package width | 908 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 539 mm |
| Package weight | 19.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 908 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 539 mm |
| Package weight | 19.3 kg |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 180° |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 11.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 32.9 cm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |