We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-VW775 signage display mount 152.4 cm (60") Black
SKU
DS-VW775
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartMount Supreme Full Service Video Wall Mount for 46" to 60" displays
- Accommodates displays in Landscape and Portrait orientation
- Integrated cable management allow cables to move in and out with the display
- Modular mount for unlimited video wall display configurations
- Security hardware option deters tapering and theft
- Compatible up to VESA 600 x400mm
Category: Signage Display Mounts
Peerless-AV’s Supreme Full Service Video Wall Mount raises the bar of excellence with anenhanced feature set centered on ease of install and display alignment. With the additionof tool-less lateral micro-adjustment, the Supreme offers 1.5" of fine tune adjustmenton each of the X, Y and Z axis. Serviceability is easier than ever before with single handpop-out release features on the top and bottom of the mount. Reusable spacers can beused for both portrait and landscape applications resulting in a faster install and lowercost. Enhanced cable management allows the cables to effortlessly travel in and outwith the display, while the quick release accessory provides quick access in recessedapplications without risking display damage or searching for hidden pull strings.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 56.8 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 8 cm |
| Distance to the wall (max) | 37.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 540 mm |
| Depth | 375 mm |
| Height | 545 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Package width | 771 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 16.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 771 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 16.3 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 8 cm |
| Distance to the wall (max) | 37.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |