We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-VW655-2X2 signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
DS-VW655-2X2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartMount Flat Video Wall Mount 2x2 Kit For 46" to 55" Displays
- Compact packaging for ease of shipment
- Thin design measures just 2.33" (59mm) deep
- Included security screws deter tampering and theft
- Compatible with most narrow video wall displays in the 46"to 55" range
- Horizontal adjustment makes mounting and aligning displays quick and easy
- 2x2 video wall mounting kit
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 272 kg |
| SKU | DS-VW655-2X2 |
| EAN | 0735029311362 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Creating a 2x2 video wall is simple and cost effective with the Peerless-AV®DS-VW655-2X2 Video Wall Mounting Kit. Thanks to its thin design, ADA complianceis a non-issue with displays measuring 1.67" deep or less. The mount’s single wallframe is quick to install, so you’re ready to start hanging displays virtually right away.Equipped with built-in horizontal adjustment, mounting and aligning the displays ismade easy. This 2x2 Video Wall Mounting Kit is the complete, time-saving solutionyou’ve been dreaming of.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 272 kg |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 5.9 cm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1991 mm |
| Depth | 59 mm |
| Height | 1044 mm |
| Weight | 277 kg |
| Package width | 1200 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 454 mm |
| Package weight | 32.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1200 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 454 mm |
| Package weight | 32.8 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 5.9 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |