We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-OM55ND-CEIL signage display mount 139.7 cm (55") Black
SKU
DS-OM55ND-CEIL
- Mount is designed to complement the sleek look of the Samsung display with its slim profile
- Ceiling mounted: 53" (1350mm) to the center of display
- Concealed floor/ceiling attachment for sleek aesthetics
- Easily mountable to wood joists or concrete with included hardware
Category: Signage Display Mounts
Peerless-AV’s Ceiling Window Display Mounts are designed exclusively for Samsung OMN-D Series. This sleek, double-sided mount is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window. With a multitude of installer friendly features, including concealed cable management for a professional appearance, this versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 793 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 1978 mm |
| Weight | 19.6 kg |
| Package width | 2464 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 210 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 2464 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 210 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | DS-OM46ND/OM55ND-CEIL: Floor plate, x2 side struts, x2 side covers, mounting & display hardware, instructions |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |