We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-MBZ942L-3X1 signage display mount 106.7 cm (42") Black
SKU
DS-MBZ942L-3X1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Smartmount Digital Menu Board Ceiling Mount With 8pt Adjustment - Landscape 3x1 Configuration For 40" To 42" Displays
- Connecting wall plates create a continuous mounting surface for ease of display alignment
- DS-MBZ947L-3X1 − landscape configuration for 46"-48" displays with mounting hole patterns 2944 x 400mm (115.90"W x 15.75"H)
- Included security hardware deters tampering and theft
- Tool-less four corner depth adjustment aligns the displays on the same plane
- DS-MBZ942L-3X1 − landscape configuration for 40"-42" displays with mounting hole patterns 2658 x 400mm (104.65"W x 15.75"H)
- Continuous and IncrelokTM tilt options assure that all displays are tilted at the same angle to assure alignment
- Horizontal adjustment allows the installer to create a menu board with a seamless appearance Quick connect latch automatically engages the wall plate when mounting the display for a speedy set-up and peace of mind
- Minimum compatible length, fixed column: EXT018
- Minimum compatible length, adjustable column: ADD0203 (adjusts to a minimum 31”)
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 42 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 136 kg |
| SKU | DS-MBZ942L-3X1 |
| EAN | 0735029308164 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Peerless-AV’s quick service restaurant (QSR) Menu Board Ceiling Mount is designed to create a seamless mounting surface through connecting wall plates. Continuous and fixed tilt options allow all displays to be tilted at the same angle with ease, creating flawless alignment. The QSR Menu Board Mount has a tool-less 8pt adjustment to position all of the displays on the same plane. Quick connect adaptor rails quickly attach to the support frame with an auto latch, easing the set up and making the QSR Menu Board Mount the perfect mounting solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 136 kg |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum VESA mount | 2658 x 400 mm |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2667 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 495 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1194 x 457 x 432 mm |
| Package width | 1194 mm |
| Package depth | 457 mm |
| Package height | 432 mm |
| Package weight | 47.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1194 mm |
| Package depth | 457 mm |
| Package height | 432 mm |
| Package weight | 47.4 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1194 x 457 x 432 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Ceiling |
| Package dimensions (WxDxH) | 1194 x 457 x 432 mm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |