We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-MBZ647L signage display mount 165.1 cm (65") Black
SKU
DS-MBZ647L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SmartMount Digital Menu Board Mount with Height and Depth Adjustment- Landscape For 46" to 65" Displays
- Tool-less vertical adjustment on each universal display adapter bracket for post install leveling and height adjustment fine tuning
- Tool-less four corner depth adjustment aligns the displays on the same plane and helps alleviate issues with wall imperfections
- Included security hardware deters tampering and theft
- DS-MBZ647L - landscape configuration for 46"-65" displays with mounting hole patterns 975 x 400mm (38.40"W x 15.75"H)
- Easy hang wall plate allows for a single person install
- The quick connect latch automatically engages the wall plate for a speedy setup
- Simple one-to-one ordering process
- Open wall plate reduces wall interference
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 45.5 kg |
| SKU | DS-MBZ647L |
| EAN | 0735029301035 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Peerless-AV’s quick service restaurant (QSR) Menu Board Mount is designed to create a seamless mounting surface through connecting wall plates. Continuous and fixed tilt options allow all displays to be tilted at the same angle with ease, creating a flawless alignment. The QSR Menu Board Mount allows for tool-less height adjustment and fourcorner depth adjustment to alleviate issues with wall imperfections and fine-tuning. The kickstand feature holds the bottom of the display away from the wall during cable connection, reducing installation time and cost. Available in landscape and portrait design options, Peerless-AV offers a one-to-one ordering process, making the QSR Menu Board Mount the perfect mounting solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 45.5 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 975 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Distance to the wall (max) | 7.2 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1015 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 495 mm |
| Weight | 5 kg |
| Package width | 1022 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1022 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 7.2 cm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |