We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-LEDL27-5X5 signage display mount Black
SKU
DS-LEDL27-5X5
Category: Signage Display Mounts
Flat Video Wall Mount for LG LAS Series Direct View LED Displays Peerless-AV’s Flat Video Wall Mount is designed exclusively for the LG LAS Series Direct View LED Displays, offering slim, space-saving, and aesthetically appealing designs for multiple configurations. With integrated cable management, easy-hang hardware, and a lightweight aluminum frame, integrators can quickly and easily build the perfect video wall. Peerless-AV also offers start to finish support through the SEAMLESS LED Video Wall Integration Program. The Peerless-AV LED Solutions Team is there every step of the way to ensure every customer receives SEAMLESS product support and service. Visit Peerless-AV.com/SEAMLESS to get your project started! Additional configurations available
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 130 kg |
| Number of displays supported | 25 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 5.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 7.3 cm |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3024 mm |
| Depth | 73 mm |
| Height | 1695 mm |
| Weight | 33.4 kg |
| Package width | 2959 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 737 mm |
| Package weight | 86.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2959 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 737 mm |
| Package weight | 86.4 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 25 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 5.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 7.3 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |