We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DMU50SM-02 signage display mount 177.8 cm (70") Black
SKU
DMU50SM-02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Slide-out Wall Mount with Media Player Storage & Access For 37" to 70" Displays
- Top and bottom opening for cable access and routing
- Versatile design allows the slide out plate to travel to the left or right
- Cam-lock security deters tampering and theft
- Gliding mechanism for easy access and smooth movement of media player
- Slide-out plate with finger grip access holes
- Compatible media players: AOpen DE945CD or Shuttle DS57U
Category: Signage Display Mounts
The DMU5SM-2 flat wall mount is the ideal security enabled mounting solution for digital signage applications. This unparalleled mount allows for quick access to the media driver storage, while providing a built-in lock that keeps the peripherals secured from tampering or theft. Accessing the mounted peripheral is simple with the DMU5SM-2’s slide-out plate, ensuring the display is undisturbed while the media device is installed, maintained or replaced. Designed with an open wall plate, this mount’s minimal footprint allows for optimal room to install electrical outlets and route cables. Compatible with a variety of displays up to 75 x 433mm mounting hole pattern, it provides the ideal solution for a variety of digital signage applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 56.6 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 6.8 cm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 762 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 458 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Depth (max) | 6.8 cm |
| Package width | 301.8 mm |
| Package depth | 806.5 mm |
| Package height | 95.3 mm |
| Package weight | 7.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 301.8 mm |
| Package depth | 806.5 mm |
| Package height | 95.3 mm |
| Package weight | 7.2 kg |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wall plate, slide out plate, adaptor rails, mounting hardware |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 6.8 cm |
| Other features | |
| Compatibility | AOpen DE945CD, Shuttle DS57U |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |