We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless CMR410 security camera accessory Mount
SKU
CMR410
- Extension tubes constructed of cold rolled steel (CMR 415/419)
- 360° swivel and 90° tilt for positioning the direction of the camera (CMR 415/419)
- UL listed
- Single-point adjustment knob
- Can be personalized with your company’s name and/or logo
- Cord management routing duct
- Holds cameras up to 10 lbs
- Low profile design
Category: Security Camera Accessories
| SKU | CMR410 |
|---|---|
| EAN | 0735029196174 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
These lightweight indoor camera mounts accommodate small to medium sized fixed position security cameras. They are constructed of engineered plastic to eliminate ground loop problems. These mounts feature a highly functional ball and socket style pivot for positioning the direction of the camera, and are made to be installed on a standard single gang electrical outlet box. They can also be mounted on a wall or ceiling with four mounting screws (not included.)
| Features | |
|---|---|
| Type | Mount |
| Product colour | White |
| Maximum weight capacity | 456 kg |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 456 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Mount |
| Maximum weight capacity | 456 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |