We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory Scorch M.2 PCIe 256 GB PCI Express 3.0 NVMe
SKU
PS256GPM280SSDR
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
256 GB, M.2 2280 PCIe Gen 3 x 2, NVMe 1.2, DRAM Cache: 256 MB, 22 x 80 x 3.8 mm, 9 g, 0 - 70°C, 2000000 h
- Phison 5008 Series Controller
- 2280 M.2 PCIe NVMe Gen 3 x 2 SSD
- DRAM Cache: 512MB
- End-to-End Datapath Protection
- Operating Temperature: 0~70°C
- Smart RefreshTM
- SmartECCTM
- O/S Supported: Windows® 7*/8.0*/8.1/10 (*May require driver)
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/notebook |
| SKU | PS256GPM280SSDR |
| EAN | 0800100225644 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
The Patriot Scorch M.2 Next Generation Form Factor (NGFF) SSD is the perfect solution for consumers and professionals looking to get blazingly fast start up times and instantaneous access to their data for better productivity and reliability from their SSD. Powered by the Phison® 5008 controller, the Scorch M.2 uses an ultra-fast PCIe gen 3.0 x 2 NVMe 1.2 interface to deliver read and write speeds of up to 1700MB/s (read) that are 3x faster than SATA SSDs.
To ensure the Patriot Scorch M.2 SSD provides rock-solid performance, static and advanced wear-leveling, advanced garbage collection, TRIM support, bad block management and S.M.A.R.T technologies are built in. At 22mm wide by 80mm tall (2280), the Scorch M.2 is the best solution for all-in-one PC kits, notebook upgrades, or small form-factor, high-performance gaming PC builds.
Backed by Patriot’s award winning build quality and 3-year warranty; the Patriot Scorch M.2 SSD delivers one of the most reliable choices in performance class SSDs.
To ensure the Patriot Scorch M.2 SSD provides rock-solid performance, static and advanced wear-leveling, advanced garbage collection, TRIM support, bad block management and S.M.A.R.T technologies are built in. At 22mm wide by 80mm tall (2280), the Scorch M.2 is the best solution for all-in-one PC kits, notebook upgrades, or small form-factor, high-performance gaming PC builds.
Backed by Patriot’s award winning build quality and 3-year warranty; the Patriot Scorch M.2 SSD delivers one of the most reliable choices in performance class SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.2 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 200000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 200000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.2 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 200000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certification | CE/FCC |
| SSD form factor | M.2 |
| Certificates | |
| Certification | CE/FCC |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | CE/FCC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 3.8 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 130.8 mm |
| Package depth | 99.6 mm |
| Package height | 6.6 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 130.8 mm |
| Package depth | 99.6 mm |
| Package height | 6.6 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package type | Hanging box |
| Master (outer) case width | 458 mm |
| Master (outer) case length | 377 mm |
| Master (outer) case height | 306 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10 kg |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 458 mm |
| Master (outer) case length | 377 mm |
| Master (outer) case height | 306 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10 kg |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |